

Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Adam Grant: Dávat a brát
Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných
e-knihách v krátkém provedení.
Jednotlivé tituly si můžete objednat za 31,- Kč.
Do objednávky nahoře vepište čísla objednaných titulů.
"KDY - Vědecká tajemství perfektního zvládání věcí včas" je titul 226.
Jak využít polední útlum
s maximálním užitkem?
Článek je zpracován na základě knihy „Kdy - Vědecká tajemství perfektního zvládání věcí včas", kterou napsal Daniel Pink.
Poledne – útlum produktivity. Jak využít tento čas s maximálním užitkem
Druhou polovinu dne nazývá Daniel Pink „Bermudským trojúhelníkem“ – je to nebezpečná zóna, v níž je potřeba být maximálně bdělý. Přibližně 7 hodin po probuzení začíná u „skřivanů“ a takzvaných „ptáků třetího druhu“ útlum (vrchol útlumu bývá v období mezi 14. a 15. hodinou). Lidem klesá koncentrace, jsou méně pozorní a začínají dělat chyby. Kromě toho, míváme po obědě větší sklon k porušování pravidel a k jednání v rozporu s vlastními principy. Pro tuto skutečnost existuje řada důkazů potvrzených výzkumy.
Podívejme se třeba na oblast lékařství. V 9 hodin je pravděpodobnost chyby anesteziologů 1 %, ale v 16.00 se zvyšuje až na 4,2 %. V druhé polovině dne lékaři častěji předepisují antibiotika pro léčení virových infekcí dýchacích cest, i v případech, že to není nezbytné. Unavený lékař dá spíše přednost postupu podle standardního schématu, než aby se věnoval individuálně každému pacientovi. Zdravotnický personál si myje v druhé polovině dne ruce méně často než ráno , to pak vede v různém stupni k závažnosti.
Dělejte si přestávky
Jestliže se už docela dlouho věnujeme jedné a téže činnosti, tak se unavíme a ztratíme ze zřetele cíl, takže začneme „vykonávat práci kvůli práci“. Kromě toho vědci dokázali, že dlouhé sezení na jednom místě poškozuje zdraví stejně jako kouření. Čím déle se nacházíme ve stejné poloze, tím více jsme náchylní ke ztrátě koncentrace a k dělání chyb. Abyste se tomu vyhnuli, dělejte si v průběhu pracovního dne krátké přestávky, a hlavně předtím, než se pustíte do nějaké důležité a zodpovědné práce.
Když v jedné americké nemocnici zavedli pravidlo pro provádění pauz (timeoutů), v jejichž průběhu si tým procházel desetibodový checklist, tak se snížilo množství komplikací po každé operaci, a lékaři i pacienti se začali cítit mnohem jistěji. Pravidelné přestávky vám umožňují si odpočinout, soustředit se a snížit riziko vyhoření ve druhé polovině dne.
Pravidla efektivních přestávek
-
Po každé hodině práce si udělejte pětiminutovou přestávku, během níž určitě vstaňte z místa a projděte se nebo se protáhněte. Můžete si udělat procházku na čerstvém vzduchu, projít se po místnosti nebo si můžete i zacvičit (autor doporučuje kancelářskou jógu).
-
Dělejte si pravidelné pětiminutové pauzy v průběhu dne. Je to mnohem efektivnější než jedna půlhodinová procházka. Jestliže nemáte možnost se projít, vyberte si pro odpočinek nějakou místnost, v níž jsou pokojové rostliny.
-
Dělejte si „společenské pauzy“ – v době přestávek se setkávejte s kolegy a povídejte si o různých tématech nesouvisejících s prací, to vám pomůže se přepnout a snížit úroveň stresu. Zavolejte příteli, s kterým jste dlouho nemluvili. Tak si jednak odpočinete a zároveň upevníte přátelské vztahy.
-
Plánujte si pracovní den. Zaveďte si do diáře přestávky v souladu s pracovními úkoly. Vyznačte si minimálně tři přestávky, zapište si, jak budou dlouhé, a čím se budete v daném čase zabývat. Abyste nezapomínali odpočívat, nastavte si na telefonu nebo na počítači upozornění. Tak nebude jednoduché ignorovat naplánovaný odpočinek.
V době přestávek je důležité, abyste se zcela odpojili ve svých myšlenkách od práce. Jinak si jen prohloubíte stres a únavu.
Pravidla denního spánku
Vědci už dávno prokázali, že denní spánek pomáhá lidem při regeneraci a umožňuje jim zvýšit jejich úroveň energie a schopnost koncentrace v druhé polovině dne. Zároveň se lidem, kteří si zdřímnou v průběhu dne, upevňuje imunita a snižuje se pravděpodobnost onemocnění srdce. Už jenom to, že se těšíte na denní spánek, snižuje krevní tlak.
V kancelářích významných světových firem (Nike, Uber, Zappos, Ben and Jerrry) zavedli místa na spaní pro zaměstnance. Autor však upozorňuje, že aby byla vaše „siesta“ efektivní, je důležité dodržovat určitá pravidla.
-
Délka denního spánku by měla být 10 až 20 minut. V takovém případě vám pomůže sejmout napětí a únavu. Jeho efekt pak může trvat až tři hodiny. Budete-li spát déle, tak budete potřebovat mnohem více času, abyste se znovu dostali do pracovní formy. Spánek, který trvá méně než 10 minut, bude také neefektivním.
-
Před denním spánkem si můžete vypít šálek kávy. V angličtině vznikl pro takový šálek také zvláštní pojem – „nappuccino“ (ze slov „nap“- dřímat a „cappuccino“). Kofein totiž začíná působit zhruba za 25 minut poté, co se dostane do krve. Z toho důvodu budete po probuzení svěží a plní síly.
-
Nejlepší doba pro denní spánek je mezi 14. a 15. hodinou. Sami můžete sledovat svou úroveň energie a podle vlastního pocitu si určovat své období. Autor píše, že optimálním časem pro denní spánek je doba 7 hodin po probuzení. V tuto chvíli se úroveň energie nachází na nejnižším bodě.
-
Předtím, než se uložíte k spánku, nastavte si budík na 25 minut. Tento čas zahrnuje 7 minut na usnutí a samotný spánek.
Více se můžete dočíst o tom, jak efektivně využívat jednotlivé fáze dne, v e-knize ve zkráceném provedení „Kdy - Vědecká tajemství perfektního zvládání věcí včas“.
