top of page
Podpisu smlouvy Paper
Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Adam Grant: Dávat a brát

Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných

e-knihách v krátkém provedení.

OBJEDNÁVKA DALŠÍCH TITULŮ

Jednotlivé tituly si můžete objednat za 31,- Kč.

Do objednávky nahoře vepište  čísla objednaných titulů.

"Jak se úspěšní lidé stávají ještě úspěšnějšími"  je titul  205.

Vlastnosti, které vám brání v růstu

 
Článek je zpracován na základě knihy What Got You Here Won't Get You There: How Successful People Become Even More Successful", kterou napsal americký kouč Marshall Goldsmith. Poznámka: V češtině vyšla tato kniha v roce 2011 v nakladatelství BIZBOOKS pod názvem "Jak se dostat do vyššího levelu – Jak úspěšní lidé dosahují ještě větších úspěchů".
O Autorovi

Marshall Goldsmith (*1949) je od počátku osmdesátých let konzultantem pro top manažery a podnikatele. Při své práci získal mezinárodní věhlas.  Podle seznamu americké Asociace managementu patří do první desítky nejprestižnějších amerických koučů. Je vyhledáván především podnikateli ze seznamu Forbes 500. Jako kouč pracoval s generálními řediteli asi ze 150 společností. 

20 vlastností úspěšných lidí, které jim brání v dalším růstu

Podle autora knihy je typickým problémem manažerů a podnikatelů „vyšší úrovně“ extrémní suverénnost. Lidé, kteří dosáhli úspěchu, se bojí změn, a kromě toho si myslí, že už se nepotřebují nic nového učit a naučit. Tito podnikatelé jsou ostražití vůči různým kurzům a radám, i když si najímají kouče. Avšak autor upozorňuje, že jednou věcí je požádat někoho o radu, zcela jinou je se podle té rady řídit. Ve své knize uvádí Marshall Goldsmith 20 vlastností, které lidem brání v dalším růstu, jak v podnikání, tak v osobním životě. Nedostatky nemusí být vždy vidět. Občas je sami jejich nositelé považují za přednosti, avšak lidé kolem nich si myslí něco jiného. Umění držet jazyk za zuby pak vypadá jako nesdílnost či tajnůstkářství. Ředitel si může myslet, že úspěšně deleguje své pravomoci, ale podřízení to mohou vnímat jako vyhýbání se osobní zodpovědnosti. Naše zkrácené provedení knihy vám pomůže při odhalování těchto rysů u sebe a při jejich odstraňování. Autor v knize popisuje 20 škodlivých vlastností úspěšných lidí. V tomto článku se seznamte alespoň se třemi.

 

První vlastnost: Snaha o úspěch za jakoukoliv cenu

Jak se projevuje: Na pracovních mítincích se snažíte „protlačit“ své nápady. V diskuzi chcete mít vždy navrch. I v supermarketech hledáte vždy frontu, která se posouvá nejrychleji. Vaše touha vítězit časem převládla nad zdravým rozumem.

Příklad: Rozhodl/a jste se povečeřet v jedné restauraci, ale vaše žena/váš muž navrhují jinou. Vy víte, že je druhá restaurace horší, vaše druhá polovička však trvá na svém, abyste šli tam, kam chce ona/on. Když tam přijdete, tak si jen potvrdíte svá špatná očekávání – museli jste čekat půl hodiny na volný stůl, jídlo a pití bylo „na trojku“ a obsluha byla ještě horší. Co uděláte?

  1. Zkritizujete restauraci. Dáte partnerce či partnerovi najevo, že jste měli pravdu.

  2. Pomlčíte a budete se snažit získat maximum spokojenosti z probíhajícího večera. 

75 % lidí, kteří mají tendenci vyhrávat za jakoukoliv cenu, přiznává, že by se nezdrželi kritiky. Přitom jsou si vědomi toho, že varianta „B“ je mnohem správnější reakcí, protože pocity blízkého člověka jsou důležitější než nezdařený výběr restaurace. 

 

Autorova rada: Příště se nesnažte dokazovat svou pravdu jako „černou známku“ (Poznámka: černou známku dávali piráti tomu, kdo porušil jejich kodex). Ať si druhý člověk sám uvědomí, že udělal chybu. Takovým způsobem nevyvoláte negativní emoce partnera vůči vám.

 

Druhá vlastnost: Ke všemu musíte mít připomínky

Jak se projevuje: Za jakékoliv situace byste rádi „veleli“. Neustále ukazujete podřízeným v práci, co mají dělat a tento zvyk nejste schopni odložit ani doma v rodině, ani když jste někde na návštěvě, nebo když něco oslavujete s přáteli. Cizí nápady se vždy snažíte něčím svým „doplnit“ a „zlepšit“. Vždy se snažíte mít poslední slovo.

Příklad: Podřízený za vámi přichází s nějakým návrhem. Vy mu říkáte: „Je to výborný nápad, ale uděláme to trochu jinak.“ Proč je to špatně? Je možné, že zlepšíte kolegův nápad o 5 %, ale o 50 % snížíte jeho zájem na realizaci. Už to nebude jeho nápad, ale váš. A z vaší kanceláře nebude pracovníkodcházet v dobré náladě. 

Autorova rada: Jestliže je vám vlastní slovní obrat „Ano, ale …“, snažte se ukončit větu dříve, než se souhlas vyruší spojkou „ale“. Jednoduše řekněte: „To je dobrý nápad!“ a potom se přimějte k mlčení.

 

Třetí vlastnost: Hodnotíte i tam, kde to není zapotřebí

Jak se projevuje: Ptáte se spolubesedníka, co si o vás myslí. Nebo chcete radu týkající se nějaké životní situace. Nebo se radíte s odborníkem o příčinách problémů v podniku. Když vám však druhý řekne svůj názor, tak nalézáte spoustu protiargumentů, hádáte se a jste rozhořčeni. 

 

Příklad: Když čtete tuto knihu, tak si uvědomujete, že se vás týká několik z uvedených vlastností. Uvnitř vás se však ozývá hlas, který se hádá s autorovým názorem a ospravedlňuje vlastní zvyky. 

 

Autorova rada: Vůči těm, kteří se vám snaží pomoct, zaujměte neutrální pozici. Neříkejte své vlastní myšlenky nahlas. Jednoduše lidem poděkujte. Ušetří vám to čas, který ztrácíte vyjasňováním vztahů. Abyste si to upevnili jako nový návyk, navrhněte lidem kolem, aby po vás vyžadovali malou pokutu (například 10 korun) pokaždé, když se začnete hádat.

Více se můžete o tom, jak překonávat vlastnosti, jež vám škodí, dočíst v e-knize ve zkráceném provedení „Jak se úspěšní lidé stávají ještě úspěšnějšími“.

bottom of page