

Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Adam Grant: Dávat a brát
Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných
e-knihách v krátkém provedení.
Jednotlivé tituly si můžete objednat za 31,- Kč.
Do objednávky nahoře vepište čísla objednaných titulů.
"Snězte tu žábu!" je titul 211.
Snězte tu žábu!
Článek je zpracován na základě knihy „Snězte tu žábu! - 21 skvělých rad, jak přestat s prokrastinací a udělat v co nejkratším čase co nejvíc", kterou napsal americký motivační řečník Brian Tracy.
O Autorovi
Brian Tracy (*1944) je americký motivační řečník, konzultant a spisovatel, který píše bestsellery v oblasti osobního rozvoje, psychologie prodeje a psychologie úspěchu.
Pracuje jako konzultant a mentální trenér pro různé firmy a přednáší na seminářích na mezinárodní úrovni. Napsal více než 20 publikací, které se týkají osobního rozvoje a úspěchu a některé z nich se staly i světovými bestsellery. Hovoří plynule několika jazyky, včetně němčiny, španělštiny či francouzštiny.
Paradox dnešní doby
Nikdy dříve neměli lidé tolik možností, a nikdy dříve se lidé neutápěli v tolika různých volbách mezi důležitými a potřebnými věcmi. Nejdůležitější vlastností je dnes schopnost správně si stanovovat priority. Právě tato schopnost může mnohonásobně zvýšit vaši produktivitu.
„Jezení žab“
Mark Twain hovořil o tom, že den se stane krásným, když sníte hned po ránu žábu – tak budete mít to nejhorší za sebou. Něco podobného navrhuje i Tracy. Začínejte práci tím nejdůležitějším a nejsložitějším – tím, co byste nejraději odložili na později, a co se citelně podepíše na vaší budoucnosti.
Pravidla pojídání žab
-
Vyberte si tu nejodpornější. To znamená – dělejtetu nejsložitější z důležitých věcí.
-
Jezte rychle a do konce. Pusťte se hned do práce a nedělejte si pauzy, dokud jí nedokončíte.
Návyk na úspěch
Splnění těžké úlohy vás nabije energií na celý den a získáte i pocit sebejistoty, protože se zbavíte endorfinů. Jestli se naučíte vykonávat v první řadě obtížné úkoly, tak si brzy začnete zvykat na úspěch a zvýší se vaše motivace pro řešení složitých úloh.
Návyk si vypěstujete, když budete dodržovat následující tři pravidla:
-
Tvrdost. Rozhodněte se vykonat to, co jste si naplánovali.
-
Disciplína. Pusťte se do práce a dokončete ji, bez ohledu na podmínky.
-
Houževnatost. Opakujte to do té doby, dokud se činnost nestane návykem.
Pravidlo „80/20“
Jedním z nejdůležitějších pravidel je takzvaný Paretův princip neboli „80/20“. Říká nám, že 20 % úsilí nám přinese 80procentní výsledek. To znamená, že dva body z deseti budou mít několikrát větší význam než ty ostatní.
Na splnění položek, které budete mít na seznamu budete potřebovat třeba stejné množství času, ale 1 až 2 úlohy budou mít pětkrát nebo dokonce desetkrát větší hodnotu než ostatní položky. A to jsou ty „žáby“, které byste si měli vybírat jako první. Je smutnou skutečností, že si lidé nechávají tyto činnosti na později, a na začátku dělají 80 % méně důležitých věcí. „Jezení žab“ není snadné a je s tím spojena větší zodpovědnost. Snažte se nemyslet na to, kolik vám „žáby“ zaberou času, ale myslete na to, jaký užitek z toho budete mít. Nepodléhejte pokušení začínat úlohami, které nemají vysokou prioritu.
Tracy doporučuje, abyste si zkusili představit, jaký bude výsledek vaší činnosti anebo nečinnosti. V podstatě je to hlavní ukazatel toho, jak důležitá úloha je. Když si jasně představíte důsledky svých rozhodnutí, tak bude pro vás snadnější správné rozhodnutí udělat. Dříve, než se do něčeho pustíte, položte si otázku: Co mi to přinese? Snažte se posuzovat dlouhodobý, a nikoliv jen krátkodobý efekt. Úspěšní lidé se liší od smolařů tím, že jsou ochotni se vzdát chvilkových radostí či uspokojení ve prospěch velkých úspěchů v budoucnosti.
Do seznamu prioritních věcí musí být zahrnuty ty úlohy, jejichž splnění vám přinese maximální užitek, anebo ty, jejichž odkládání vás moc poškodí. Zpravidla nemívají lidé čas na všechno ze svého seznamu, ale budete aspoň schopni udělat ty nejdůležitější úlohy, když se do nich pustíte nejdříve.
Více se můžete dočíst o tom, jak efektivně plánovat a využívat svůj čas, v e-knize ve zkráceném provedení „Snězte tu žábu!“.
