

Objednání ukázkové e-knihy zdarma
Adam Grant: Dávat a brát
Mám zájem o pravidlené informace o vydávaných
e-knihách v krátkém provedení.
Jednotlivé tituly si můžete objednat za 31,- Kč.
Do objednávky nahoře vepište čísla objednaných titulů.
"Probuď v sobě velikána" je titul 202.
Jak se rozhodnout pro změny a stanovit si správné cíle
Článek je zpracován na základě knihy „Awaken The Giant Within", kterou napsal americký kouč a motivační řečník Anthony Robbins.
Všechno, co v životě děláme, děláme kvůli tomu, abychom získali uspokojení nebo abychom se vyhnuli těžkostem. Když je nám například těžko, uchylujeme se k jezení sladkostí, které nám krátkodobě dodají zásobu endorfinů. V důsledku toho však můžeme dospět do stavu, kdy nám bude ještě hůř. Abychom se dokázali zbavit tohoto modelu chování, je důležité, abychom se naučili mít pod kontrolou své emoce, protože jinak budou stále ovládat naše myšlenky, rozhodnutí a činy.
Robbins zastává názor, že každý člověk je schopen probudit energii, která v něm dříme, a realizovat všechny své sny – i ty, které vypadají na první pohled jako velmi fantastické. Podle jeho názoru má většina lidí docela skromná přání. Je však potřeba stále usilovat o víc a neustrnout na tom, co jsme už dokázali. Tím nejdůležitějším je, abyste byli přesvědčeni o tom, co byste rádi, a každý den na sobě usilovně pracovali. Za pomoci řady efektivních postupů a cvičení, uvedených v naší e-knize ve zkráceném provedení, se můžete zbavit svých zlozvyků a nesprávných názorů a udělat z emocí své spojence, zkoncentrovat se na to nejdůležitější, a nakonec přejít od snění k aktivním činům.
Robbins vysvětluje, že dříve, než začnete mít pocit, že byste měli udělat nějaké zásadní změny ve svém životě, měli byste si utřídit své myšlenky – co konkrétně vás v dané chvíli neuspokojuje, co chcete změnit a to nejdůležitější, co je potřeba podniknout pro to, aby tyto změny skutečně proběhly.
Lidé se změn často bojí, protože k nim přistupují jako k něčemu dočasnému, co omezuje jejich svobodu. Jasným příkladem takového myšlení jsou přísné diety nebo usilovné sportování při snaze zhubnout. Proto je potřeba, abyste se na počátku naladili na dlouhodobé změny. Například, nezačínat dietu, ale učinit ze zdravé výživy a sportu svůj komfortní a přirozený způsob života.
Rozhodněte se právě teď
Náš život určují rozhodnutí, která děláme každý den, každou hodinu a každou minutu. Avšak mnozí lidé si myslí, že mohou jenom plout po proudu a nemusí o ničem rozhodovat. Anthony Robbins nazývá tento přístup „Niagarským syndromem“ – člověk pluje a neví, k jakému břehu se dostane, dokud se v jednu „krásnou“ chvíli neocitne metr a půl od Niagarského vodopádu v loďce bez vesel a v následujícím okamžiku se zřítí dolů.
Jestliže se nechcete ocitnout v takové situaci, rozhodněte se udělat změny právě teď. Začněte plout proti proudu a v hlavě si přesně vyznačte plán své cesty. Nevyplatí se čekat na nějakou „zvláštní příležitost“, převezměte zodpovědnost za svůj život právě nyní. Anthony Robbins je přesvědčen o tom, že jakékoliv rozhodnutí může člověk udělat v průběhu několika minut, i když jste se předtím nemohli roky rozhoupat kvůli nějakým obavám, přesvědčením nebo zvykům. Na jedné ze svých seancí zbavil Robbins jednu ženu mnohaletého strachu z hadů. Stalo se to v přítomnosti psychiatra, který nevěřil v autorovu teorii rychlých rozhodnutí a snažil se zbavit ženu její fobie v předcházejících sedmi letech.
Robbins zastává názor, že většina lidí má docela ochablé „svaly“ rozhodování (někdy lidé váhají s tím, co si mají objednat v restauraci, a to už vypovídá o větších problémech), a proto je potřeba je trénovat, aby zesílily a byly pevné. Kromě toho je důležitá schopnost rychle chápat. Potřebujeme ji pro rychlé rozhodování. Obrazně řečeno, je potřeba běžet nikoliv tam, kde je míč v tuto chvíli, ale prognózovat, kam může letět, a snažit se dostat na to místo.
Formulujte svůj cíl tak, aby vás inspiroval
Když si lidé stěžují Robbinsovi na to, že jsou dost leniví na to, aby udělali velké změny ve svém životě, on jim odpovídá: „Vy nejste líní, máte jenom slabé cíle!“
Cíle mnoha lidí jsou dost přízemní. Například, když chtějí vydělávat tolik, aby mohli pokrýt své základní potřeby. Robbins tomu říká „past přežívání“ a vyzývá lidi, aby mysleli více globálně. Cíl je potřeba formulovat tak, aby vás nutil ráno doslova vyskočit z postele a běžet mu naproti! Formulujte své cíle tak, aby vám nezabránila jejich splnění ani špatná nálada, ani nevyspání nebo únava. Měly by se stát vaší vášnivou touhou.
Stanovte si takový cíl, kterým budete posedlí v dobrém smyslu tohoto slova! Abyste mohli něčeho dosáhnout, musíte si to nejdříve představit ve své fantazii. Představivost je totiž desetkrát silnější než síla vůle. Mnohé sportovní rekordy vznikly díky síle fantazie. Například běžec Roger Bannister zničil představu o tom, že není možné běžet 1500 metrů rychleji než za 4 minuty, díky tomu, že si každý den představoval, jak probíhá cílem na této trati. Vzpomeňte si na velkého snílka Walta Disneyho, který snil o tom, že udělá lidi šťastnějšími pomocí pohádkového parku v pomerančovém hájku. Nakonec se mu to podařilo!
Více se můžete o tom, jak dosahovat svých záměrů, dočíst v e-knize ve zkráceném provedení „Probuď v sobě velikána“.
